Blogi

Valgustatud auto- ja jalgteed

Ei ole just tihti, kui uus kinnistuomanik või majaomanik mõtleks kohe, kas elumaja või suvekodu rajades, et tuleks koheselt läbi mängida ka õueala valgustus. Tapeedi ja segisti valimisega ei ole suure tõenäosusega majaomanikul probleeme, aga elektrilised valguslahendused tekitavad juba oluliselt keerulisemaid küsimusi. Näiteks on Valgustuse lahendus ja paigutus on mõistlik läbi mõelda juba projekteerimise faasis, sest siis saab korrektselt ja ehituslikult õigesti teha vajalikud elektrikaablite sisse- ja väljaviigud. Lisaks saab projekteerimise käigus paigutada valgusallikate asukohad (kaugused hoonest) ja välja arvestada vajalik kaablikte pikkus, kogus ja skeem. 


Käime eelkõige läbi hetkel auto- ja jalgteede valgustuse probleemid ja lahendused.


Valesti rajatud valgustusest tekkivad põhilised probleemid: Kehv valgusallikas – valgusallika valgustugevus, valgusallikas ei täida oma funktsiooni, tekitab lisa ohte kasutamisel.  Valguslahenduse kehv planeering – valgusallikad ei valgusta õiget ala, tülikas kasutada, liiga kulukas.

Lahendused:   

Õige valgusallikas – vali õige valgustus, mis sobib välitingimustesse, valgusallikas peab olema sertifitseeritud ja tähistatud õigete tähistega, et sobida väliskeskkonda. Valgusallikas ei tohi tekitada kasutamisel lisaohte nagu elektrilöögi oht, liiga kerge kinnituse murdumine või pinnasest välja tulemine (eriti tuleb tähelepanu pöörata odavatele maasse torgatavatele valgusallikatele, mis võivad tekitada torke ja penetratsiooni ohtu loomadele ja lastele)

IP kaitseastmed

  • IPX3 - vihmakindel (kuni 60Y vertikaalist)
  • IPX4 - pritsmekindel igas suunas
  • IPX5 - veejoakindel igas suunas
  • IPX6 - lainekindel (laevatekid)
  • IPX7 – sukelduskindel
  • IP4X - kaitstud 1 mm-st suurema tolmu eest
  • IP5X - küllaldane tööks tolmuses keskkonnas
  • IP6X - täiesti tolmukindel

Valguslahenduse planeering

  • valgusallikad tuleb valida ja paigutada selliselt, et soovitud ala oleks täielikult valgustatud. Ehk valgusvihk võiks kokku langeda teise valgusvihuga, valgustatud alade vahele ei tohiks jääda „pimeala“, mis sunniks kompama või otsima teed.

  • valgusallikaid peab olema mugav kasutada ehk valgustust peab olema võimalik sisse ja välja lülitada algus ning lõpp punktis. Või tuleks valgusallikad varustada automatiseeritud süsteemiga nagu liikumisandurid või „pimedasilmad“. Valgusallikad tuleb valida sellised ja paigutada selliselt, millede tööle rakendamisel ei tekiks pimestamis ohtu jalakäijatele või autojuhtidele. Ehk valgusallikatest tulev valgus vihk peaks valgustama sööbitud teed või rada, mitte kiirgama valgus ülesse.

Valgusallikate kulukus – valgusallikad ja nende süsteemid tuleks valida sellised, millede ülalpidamine ei tekitaks rahalist kahju. Soovitatav on valida LED valguselemendiga valgusallikad ja rakendada need töösse sellise süsteemiga, mida saate ise kontrollida või töösse rakendumist ajastada

Mis võiks olla mõnusam, kui õdus suveõhtu praktiliselt planeeritud valgustusega aias. Või, mis võiks olla turvalisem, kui jõuda sügisõhtul oma koju nii, et ei pea muretsema, kas jõuad väravast terve ja puhtana koduukseni. Igal juhul mängib olulist rolli hästi ja turvaliselt planeeritud koduõue valgustus.


Loe lisaks

Liigniiske ja vesine pinnas

Kui vaadata taevasse, siis on kätte jõudnud kevad. Kevad mida paljud aiaomanikud ootavad, aga selle aastaajaga võivad kaasneda ka igakevadised mured. Nimelt liiga niiske ja vesine pinnas koduaias, suvekodus. Kibeleme esimeste kevadiste ilmadega õue ja ei soovi kuidagi koduaias poole maini kummikuid kanda, sest päike pole suutnud veel vesist pinnast ära kuivatada. Millised on siis suurimad probleemid ning, millisest otsast oleks võimalik neid lahendama asuda.

Loe lisaks

Kasvuhoone ja tarbeaia rajamine

Kui paljud meist kodu või suvekodu rajades loovad unistustes koduaega ka kasvuhoone, kust suvehommikul küpseid tomateid võileivale näpata. Või manatakse silme ette imeline tarbeaed, mille peendalt maitsetaimi supi peale kortaja. Aia rajamine võib olla pealtnäha lihtne, aga enne tuleks see projekt korralikult läbi mõelda. Siit mõned probleemid ja lahendused, mis on seotud kasvuhoonet ja tarbeaeda planeerides.

Kasvuhoone ja tarbeaia rajamisest ning suurusest tulenevad probleemid:

Vale kasvuhoone valik -  vale valik tekitab probleeme selle hoolduses, kulukuses, kasutusmugavuses ja ülalpidamises.

Tarbeaia  kulukus, paigaldus, paigutus kinnistus - tarbeaia puhul on selle enamlevinud probleemideks hooldusküsimused, kui palju see kokku maksma läheb, paigutus kinnistul, vajalikkus ja esteetilisus.

Lahendus:

Kasvuhoone – tuleb valida vajaduspõhine.

  • Kasvuhoone peab olema piisava suurusega, et mahutada ja kasvatada planeeritav kogus saaduseid, pidades silmas iga taime kasvutingimusi ning eripära.

  • Kasvuhoone peab olema võimalikult hooldusvaba, ehk lihtne hooldada. Materjalide valikul on enamlevinumateks klaas ja polükarbonaat.

  • Hooldus peab olema lihtsasti teostatav looduslike hooldus- ja tõrjevahenditega ning mehaaniliste vahenditega (harjad).

  • Kasvuhoone rajamisel tuleb suurt tähelepanu pöörata „põranda“ lahendusele. Võimalusteks on rajada käigurajad, istutuskastid või katta kogu kasvuhoone põhi elutu materjaliga ja kasutada taimede kasvatamiseks kasvukotte/kaste.

  • Kasvuhoone rajamisel tuleks läbi mõelda ka kastmissüsteem, mida on võimalik luua kasutades ühisveevärki või läbi vihmavee kogumise (soovitan).

Tarbeaed – täpselt nagu kasvuhoonegi, tuleb tarbeaia puhul ka lähtuda selle vajalikkusest ja suurusest. 

  • Tarbeaed võiks paikneda aia selles osas, mis ei ole koguaeg nähtaval. Samas võib tarbeaed paikneda ka eesaias, segades seda kokku teiste sobivate ilutaimedega, aga siis tuleks valida sellised taimed, mis oma värviga või õite iluga sobivad kokku teiste taimedega/lilledega.

  • Tarbeaed tuleks rajada täpselt nii suur, kui on leibkonna tarbimine ja võime seda kõike hooldada. Et hooldust lihtsamaks teha tarbeaias, siis on mõistlik teha eraldi käigurajad, istutuskastid ja must maa, seda selleks et piirata ja vähendada umbrohu levikut ning aega selle tõrjumisele.

  • Pinnakattematerjalidest on soovitatav kasutada geotekstiili või peenravaipa, milledega katta istutusalad ja käigurajad. Käiguradadele on soovitatav panna ka astmeplaadid või mõni muu materjal, et vältida liigse sopa tekkimist, mis teeks liikumise ebamugavaks.

  • Tarbeaia puhul tuleb läbi mõelda ka kastmissüsteemid või kastmisvee kasutamine ja kasutusmugavus. Kuidas, kust kohast ja millisel viisil transportida tarbeaia kastmiseks vajalik vesi kohale. Siingi on soovitatav mõelda vihmavee kogumisele ja selle kasutamisele.


Ehk siis, enne, kui alustad tarbeaia ja kasvuhoone planeerimist käi peas või paberil läbi kõik ülaltoodud teemad ning jõua järeldusele, mis on sinu vajadused ning eelistused. Sealt edasi saad hakata juba oma unistuste aia poole liikuma.


Loe lisaks