Valgustatud auto- ja jalgteed

Ei ole just tihti, kui uus kinnistuomanik või majaomanik mõtleks kohe, kas elumaja või suvekodu rajades, et tuleks koheselt läbi mängida ka õueala valgustus. Tapeedi ja segisti valimisega ei ole suure tõenäosusega majaomanikul probleeme, aga elektrilised valguslahendused tekitavad juba oluliselt keerulisemaid küsimusi. Näiteks on Valgustuse lahendus ja paigutus on mõistlik läbi mõelda juba projekteerimise faasis, sest siis saab korrektselt ja ehituslikult õigesti teha vajalikud elektrikaablite sisse- ja väljaviigud. Lisaks saab projekteerimise käigus paigutada valgusallikate asukohad (kaugused hoonest) ja välja arvestada vajalik kaablikte pikkus, kogus ja skeem. 


Käime eelkõige läbi hetkel auto- ja jalgteede valgustuse probleemid ja lahendused.


Valesti rajatud valgustusest tekkivad põhilised probleemid: Kehv valgusallikas – valgusallika valgustugevus, valgusallikas ei täida oma funktsiooni, tekitab lisa ohte kasutamisel.  Valguslahenduse kehv planeering – valgusallikad ei valgusta õiget ala, tülikas kasutada, liiga kulukas.

Lahendused:   

Õige valgusallikas – vali õige valgustus, mis sobib välitingimustesse, valgusallikas peab olema sertifitseeritud ja tähistatud õigete tähistega, et sobida väliskeskkonda. Valgusallikas ei tohi tekitada kasutamisel lisaohte nagu elektrilöögi oht, liiga kerge kinnituse murdumine või pinnasest välja tulemine (eriti tuleb tähelepanu pöörata odavatele maasse torgatavatele valgusallikatele, mis võivad tekitada torke ja penetratsiooni ohtu loomadele ja lastele)

IP kaitseastmed

  • IPX3 - vihmakindel (kuni 60Y vertikaalist)
  • IPX4 - pritsmekindel igas suunas
  • IPX5 - veejoakindel igas suunas
  • IPX6 - lainekindel (laevatekid)
  • IPX7 – sukelduskindel
  • IP4X - kaitstud 1 mm-st suurema tolmu eest
  • IP5X - küllaldane tööks tolmuses keskkonnas
  • IP6X - täiesti tolmukindel

Valguslahenduse planeering

  • valgusallikad tuleb valida ja paigutada selliselt, et soovitud ala oleks täielikult valgustatud. Ehk valgusvihk võiks kokku langeda teise valgusvihuga, valgustatud alade vahele ei tohiks jääda „pimeala“, mis sunniks kompama või otsima teed.

  • valgusallikaid peab olema mugav kasutada ehk valgustust peab olema võimalik sisse ja välja lülitada algus ning lõpp punktis. Või tuleks valgusallikad varustada automatiseeritud süsteemiga nagu liikumisandurid või „pimedasilmad“. Valgusallikad tuleb valida sellised ja paigutada selliselt, millede tööle rakendamisel ei tekiks pimestamis ohtu jalakäijatele või autojuhtidele. Ehk valgusallikatest tulev valgus vihk peaks valgustama sööbitud teed või rada, mitte kiirgama valgus ülesse.

Valgusallikate kulukus – valgusallikad ja nende süsteemid tuleks valida sellised, millede ülalpidamine ei tekitaks rahalist kahju. Soovitatav on valida LED valguselemendiga valgusallikad ja rakendada need töösse sellise süsteemiga, mida saate ise kontrollida või töösse rakendumist ajastada

Mis võiks olla mõnusam, kui õdus suveõhtu praktiliselt planeeritud valgustusega aias. Või, mis võiks olla turvalisem, kui jõuda sügisõhtul oma koju nii, et ei pea muretsema, kas jõuad väravast terve ja puhtana koduukseni. Igal juhul mängib olulist rolli hästi ja turvaliselt planeeritud koduõue valgustus.


Eelmine
Liigniiske ja vesine pinnas

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: