Kasvuhoone ja tarbeaia rajamine

Kui paljud meist kodu või suvekodu rajades loovad unistustes koduaega ka kasvuhoone, kust suvehommikul küpseid tomateid võileivale näpata. Või manatakse silme ette imeline tarbeaed, mille peendalt maitsetaimi supi peale kortaja. Aia rajamine võib olla pealtnäha lihtne, aga enne tuleks see projekt korralikult läbi mõelda. Siit mõned probleemid ja lahendused, mis on seotud kasvuhoonet ja tarbeaeda planeerides.

Kasvuhoone ja tarbeaia rajamisest ning suurusest tulenevad probleemid:

Vale kasvuhoone valik -  vale valik tekitab probleeme selle hoolduses, kulukuses, kasutusmugavuses ja ülalpidamises.

Tarbeaia  kulukus, paigaldus, paigutus kinnistus - tarbeaia puhul on selle enamlevinud probleemideks hooldusküsimused, kui palju see kokku maksma läheb, paigutus kinnistul, vajalikkus ja esteetilisus.

Lahendus:

Kasvuhoone – tuleb valida vajaduspõhine.

  • Kasvuhoone peab olema piisava suurusega, et mahutada ja kasvatada planeeritav kogus saaduseid, pidades silmas iga taime kasvutingimusi ning eripära.

  • Kasvuhoone peab olema võimalikult hooldusvaba, ehk lihtne hooldada. Materjalide valikul on enamlevinumateks klaas ja polükarbonaat.

  • Hooldus peab olema lihtsasti teostatav looduslike hooldus- ja tõrjevahenditega ning mehaaniliste vahenditega (harjad).

  • Kasvuhoone rajamisel tuleb suurt tähelepanu pöörata „põranda“ lahendusele. Võimalusteks on rajada käigurajad, istutuskastid või katta kogu kasvuhoone põhi elutu materjaliga ja kasutada taimede kasvatamiseks kasvukotte/kaste.

  • Kasvuhoone rajamisel tuleks läbi mõelda ka kastmissüsteem, mida on võimalik luua kasutades ühisveevärki või läbi vihmavee kogumise (soovitan).

Tarbeaed – täpselt nagu kasvuhoonegi, tuleb tarbeaia puhul ka lähtuda selle vajalikkusest ja suurusest. 

  • Tarbeaed võiks paikneda aia selles osas, mis ei ole koguaeg nähtaval. Samas võib tarbeaed paikneda ka eesaias, segades seda kokku teiste sobivate ilutaimedega, aga siis tuleks valida sellised taimed, mis oma värviga või õite iluga sobivad kokku teiste taimedega/lilledega.

  • Tarbeaed tuleks rajada täpselt nii suur, kui on leibkonna tarbimine ja võime seda kõike hooldada. Et hooldust lihtsamaks teha tarbeaias, siis on mõistlik teha eraldi käigurajad, istutuskastid ja must maa, seda selleks et piirata ja vähendada umbrohu levikut ning aega selle tõrjumisele.

  • Pinnakattematerjalidest on soovitatav kasutada geotekstiili või peenravaipa, milledega katta istutusalad ja käigurajad. Käiguradadele on soovitatav panna ka astmeplaadid või mõni muu materjal, et vältida liigse sopa tekkimist, mis teeks liikumise ebamugavaks.

  • Tarbeaia puhul tuleb läbi mõelda ka kastmissüsteemid või kastmisvee kasutamine ja kasutusmugavus. Kuidas, kust kohast ja millisel viisil transportida tarbeaia kastmiseks vajalik vesi kohale. Siingi on soovitatav mõelda vihmavee kogumisele ja selle kasutamisele.


Ehk siis, enne, kui alustad tarbeaia ja kasvuhoone planeerimist käi peas või paberil läbi kõik ülaltoodud teemad ning jõua järeldusele, mis on sinu vajadused ning eelistused. Sealt edasi saad hakata juba oma unistuste aia poole liikuma.


Järgmine
Liigniiske ja vesine pinnas

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: